Pazar , 28 Mayıs 2023

AÖF Online Sınav Nasıl Olacak

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi online sınavları bugün itibari ile başladı. Bizlerde sınavların nasıl yapılacağına dair sizlere bir kaç ipucu vermek istiyoruz. Bu ipuçları online sınav için oldukça önemlidir lütfen dikkatlice okuyunuz.

– Bazı bölümler açık uçlu sorular soracaktır. Hangi bölümün hangi dersi açık uçlu soru olacak öğrenci sitemi sayfanıza girip bakabilirsiniz.

– 1. Yarıyıl dersi olan 12-13-14 tarihleri arasında istediği saat aralığında ister tek seferde ister ayrı günde girebilir size kalmış. Sınavınız en son sınav tarihi itibariyle 23.59’da bitmiş olmalıdır. O saatten sonra sınava girilmiyor.

– 3. 5. 7. Yarıyıl dersi olanlar 19-20-21 tarihleri arasında istediği saat aralığında ister tek seferde ister ayrı günde girebilir size kalmış. Sınavınız en son sınav tarihi itibariyle saat 23.59’da bitmiş olmalıdır. O saatten sonra sınava girilmiyor.

– 30 adet soru sorulmaktadır.

– Oturum süresi her ders için 40 dakikadır.

– Sınava başladıktan sonra ekranda ilgili derse ait bir soru ve o soruya ait cevap şıkları gösterilecektir. Soruyu cevaplamak için cevap şıklarından birini işaretleyip “Cevapla ve Sonraki Soru” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Soruyu boş bırakmak isterseniz “Soruyu Boş Bırak” seçeneğini seçerek de sıradaki soruya geçebilirsiniz.

– Sıradaki soruya geçtikten sonra kontrol veya düzeltme amacıyla önceki soruya/sorulara kesinlikle dönülemez.

– Sınavın herhangi bir anında “Sınavı Bitir” butonuna basmanız halinde karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Bu ekrandaki “Sınavımı Bitirmek İstiyorum” butonunu da onaylarsanız sınavınız sonlandırılır. Böyle bir durumda bir daha hiçbir koşulda ilgili dersin sınavına tekrar girilemez ve herhangi bir koşulda yeni bir sınav hakkı tanınamaz.

– Sınav süresi tamamlandığında devam etmekte olduğunuz dersin sınavı otomatik olarak sistem tarafından sonlandırılır. Bu durumda sınav sonlandırılıncaya kadar sorulara verdiğiniz cevaplar değerlendirme sırasında dikkate alınır.

– İnternet/elektrik kesilmesi vb. sorunlarla karşılaşmanız halinde daha sonra istediğiniz gün ve saatte sisteme tekrar girip kaldığınız yerden –son gördüğünüz soru yerine başka yeni bir soru gösterilecektir- ve kalan sınav süresi ile sınavınıza devam edip sınavınızı tamamlayabilirsiniz.

– Sınavınıza tekrar girdiğinizde kullanacağınız süre, o dersin sınavı için size verilen toplam süreden aynı dersin sınavına önceki girişte/girişlerde kullandığınız süre/süreler çıkarılarak hesaplanır.

– Yoğunluktan kaynaklı sorunlar yaşamamak için sınavlarınızı son güne bırakmamanız önem arz etmektedir.

– Sınav esnasında başka sayfa açarsanız Sınavınız iptal olacaktır.

– Bir soru hakkında çok düşünürseniz fareyi sürekli oynatın. Bir sonra ki soruya geçmez.

Hakkında AÖF Destek

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakülteleri ve bölümleri ile ilgili detaylı bilgi sunmaya ve destek vermeye çalışan aranızdan birisi.

İlginizi Çekebilir!

Bolu AÖF Bürosu Adres ve İletişim

Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi adreslerine ve iletişim bilgilerine yazımız içeriğinden ulaşabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir