Perşembe , 13 Haziran 2024

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online Mı Olacak?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bahar dönemi sınavları online mı yoksa yüz yüze mi olacak? Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi ancak yapılan çevrimiçi sınavların başarılı bir şekilde tamamlandığı ifade edildi.

Güz Dönemi Finalleri

Açıköğretim fakültesi bünyesinde 1 milyondan fazla öğrenci eğitim alıyor. Covid-19 salgınının baş göstermesi ile birlikte büyük bir aksiyon alan Anadolu Üniversitesi sınavları online bir şekilde yapma kararı aldı. Bu kararını geçtiğimiz sınav döneminde uygulayan Anadolu Üniversitesi başarılı bir sınav vermiş oldu. Zira herhangi bir teknik aksaklık yaşanmadan sınavlar başarılı bir şekilde yapıldı. Böylelikle salgın riski de en aza indirgenmiş oldu.

Güz dönemi dönem sonu sınavları ise henüz gerçekleştirilmedi. Dönem sonu sınavları 16-17 Ocak tarihlerinde yapılacak. Ancak sınavların nasıl yapılacağı ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat salgının güncel durumu değerlendirildiğinde ve vize sınavlarının sorunsuz tamamlandığı göz önüne alındığında final sınavlarının da online olması bekleniyor.

Ara sınav döneminde toplamda 1 milyon 132 bin 619 öğrenci sınavlara girdi. Açılan sınav oturumlarının sayısı ise 6 milyon 326 bin 812 olarak gerçekleşti. Böylelikle öğrencilerin %97’sine ulaşan kapsamlı bir sınav dönemi geçirildi. Final döneminde de yaşanan sorunlardan ders alınarak online sınavların daha iyi bir şekilde organize edileceği tahmin ediliyor. Bahar dönemi AÖF sınavları da salgının seyrine bağlı olarak online gerçekleşme ihtimali bulunuyor.

Kopyaya Karşı Önlem

Öğrencilerin en çok kafasına takılan sorulardan birisi de kopya hususuydu. Haksızlığa sebep olan kopyaların önüne geçmek için çeşitli önlemler alınıyor. Öyle ki bazı kopya çeken öğrenciler yakalandı ve sınavları geçersiz kabul edildi. Bu konuda denetimler daha da çok artırılacak ve daha objektif bir sınavın yapılması sağlanacak.

İnternet ve Bilgisayarı Olmayan Öğrenciler Ne Yapacak?

İnternet veya bilgisayar erişimi olmadığı için sınava giremeyen öğrenciler için de Anadolu Üniversitesi telafi sınavları gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda online başvurular alınmakta ve ardından da sınav tarihi belirlenerek öğrencilerin AÖF bürolarında sınava girmeleri sağlanmaktadır. Ancak sınava girmek isteyen öğrenciler kendi imkanları ile bürolara gelecek ve HES kodu bulundurmaları da zorunlu olacaktır. Konu ile ilgili güncel duyuruları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Hakkında AÖF Destek

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakülteleri ve bölümleri ile ilgili detaylı bilgi sunmaya ve destek vermeye çalışan aranızdan birisi.

İlginizi Çekebilir!

Bolu AÖF Bürosu Adres ve İletişim

Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi adreslerine ve iletişim bilgilerine yazımız içeriğinden ulaşabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir