Salı , 28 Mayıs 2024

AÖF Bitirme Süresi Var Mı?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği azami eğitim süresi hakkında düzenlemeler yapmıştır. Buna göre kayıt yaptıran bir öğrencinin sonsuza dek öğrenci kalması mümkün olmamaktadır.

Azami Bitirme Süreleri

Örgün öğretimde olduğu üzere açıköğretimde de ön lisans programları için 2, lisans programları için 4 yıllık bir dönem öngörülmüştür. Yönetmelik sene üzerinden değil dönem üzerinden bir hesaplama yaparak ön lisans için 4, lisans için ise 8 dönemlik bir eğitim süresi hesaplamıştır. Ancak bu süre kayıpsız bir şekilde devam eden öğrenciler için geçerlidir.

Sınavlara girmeyen, kayıt yenilemeyen öğrenciler için ise bu süre azami olarak belirlenmiştir. Buna göre ön lisans öğrencileri azami 8 dönem, lisans öğrencileri ise 14 dönem öğrenciliğe devam edebilir. Bu sürelerin sona ermesinin ardından ise öğrencilerin okul ile ilişikleri kesilecektir.

Kayıt Yenilemeyince Süreden Düşer Mi?

Bazı dönemlerde öğrenciler kayıt yenilemeyi unutmakta ya da kasten yenilememektedir. Bu tür durumlarda azami öğrencilik süresi işlemeye devam etmektedir. Lisans için 14 olan azami ders dönemi 13’e, ön lisans için de 8’den 7’ye düşmektedir. Aynı şekilde sınavlara girmeyen öğrenciler de bir dönemini kaybetmektedir.

Kayıt yenilemeyen öğrenciler öğrencilik haklarından da faydalanamayacaktır. Sınavlara giremeyecek ve eğitim hayatına kayıt yenileyene kadar devam edemeyecektir.

Azami Süre Biterse Ne Olur?

Ön lisans ve lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler azami eğitim süresini tamamlamışlar ise bu durumda ek sınav hakkına sahip olmaktadır. Ancak bunun için son sınıf öğrencisi olmaları gerekmektedir. Ayrıca aşağıda belirttiğimiz birtakım şartları da haiz olmaları gereklidir.

Ön lisans öğrencileri için azami 8 dönemi tamamlamak, son sınıf öğrencisi olmak, ek sınava girecek olduğu dersi daha önceden almış olmak şartı bulunmaktadır.

Azami süresini dolduran öğrenciler ek sınav haklarını kullandıktan sonra başarısız ders sayısını düşürürlerse ek dönem hakkı da elde etmektedir. Başarısız olduğu ders bulunmamasına rağmen genel not ortalaması 2.00’ın altında olan öğrencilere ise istedikleri dersten sınırsız not yükseltme hakkı verilmektedir. Böylelikle öğrencilerin not ortalamasını yükselterek mezun durumuna gelmeleri amaçlanmaktadır.

Hakkında AÖF Destek

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakülteleri ve bölümleri ile ilgili detaylı bilgi sunmaya ve destek vermeye çalışan aranızdan birisi.

İlginizi Çekebilir!

Bolu AÖF Bürosu Adres ve İletişim

Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi adreslerine ve iletişim bilgilerine yazımız içeriğinden ulaşabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir