Perşembe , 13 Haziran 2024

AÖF Mezunu Memur Olabilir Mi?

Açıköğretim okumak isteyenlerin kafasına en çok takılan soruların başında AÖF mezunu memur olabilir mi sorusu geliyor. Soruya kesin ve net ir şekilde elbette olabilir ve hatta oluyor diyerek başlamak gerekir. Zira teknik olarak açıköğretim diploması ile örgün öğretim diploması arasında hiçbir fark yoktur.

KPSS’de Kim Daha Avantajlı?

Teknik olarak örgün ve açıköğretim arasında herhangi bir fark bulunmadığını ifade ettik. Ancak bazı öğrenciler açıköğretim öğrencilerinin KPSS’de dezavantajlı olduklarını düşünüyorlar. Fakat bu da tamamen gerçekdışıdır. Zira örgün öğretim almış bir öğrenci de mezuniyet sonrasında sıfırdan başlayarak KPSS sınavına hazırlanmaktadır. Dolayısıyla iki farklı eğitim türü açısından bu konuda da bir fark bulunmuyor.

Hali hazırda açıköğretim fakültesi öğrencileri tüm memur kadrolarına başvuru yapabiliyor ve sınavları da kazanabiliyor. Artık açıköğretim fakülteleri örgün kazanamamış öğrencilerin değil uzaktan okumak isteyen öğrencilerin yeri olmaya başladı.

Mülakatlarda Jürinin Takdiri

Teknik olarak diplomalar arasında bir fark bulunmasa da insanlar gözünde birtakım ayrıcalıklar yaşanıyor. Örneğin bir araştırma görevlisi kadrosuna başvuru yapanlar arasında açıköğretim fakültesi mezunları varsa bu kişilerin örgün öğretim almadıkları gerekçe edilerek elenmeleri söz konusu olabilmektedir. Burada mülakatı gerçekleştiren jürinin kararının önemli olduğunu ifade etmek gerekir.

Diğer kurum mülakatlarında ise bu çok da değerlendirmeye alınmamaktadır. Akademik bir çalışma yapmayacak kişilerin bu açıdan değerlendirilmesi de doğru değildir. Ayrıca öğrenciler açıköğretim olduğunu belirtmeden Anadolu Üniversitesi’nden mezun olduklarını da ifade edebilirler. Böylelikle jürinin önyargılı davranmasının da önüne geçilmiş olacaktır.

Sonuç olarak açıköğretim fakültesi diploması ile alanıyla ilgili tüm memurluk kadrolarına başvuru yapılabilir.  Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Değerlendirme konusunda da mülakat yapılan alanlarda jüri üyelerinin değerlendirmesine bağlıdır. Ancak uygulamada da bu konuda çok fazla ayrım yapılmamaktadır.

Mülakatsız yapılan personel alımlarında ise puan kırma ve sıralamada geriye düşürülme gibi sorunlarla asla karşılaşılmamaktadır. Ancak açıköğretim okumak isteyen öğrencilerin o alandaki personel açığını iyi bir şekilde incelemesi gerekiyor. Aksi takdirde mezuniyet sonrasında iş bulma sıkıntısı yaşanması olasıdır. Aynı durum örgün öğretim bölümlerinde de geçerlidir.

Hakkında AÖF Destek

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakülteleri ve bölümleri ile ilgili detaylı bilgi sunmaya ve destek vermeye çalışan aranızdan birisi.

İlginizi Çekebilir!

Bolu AÖF Bürosu Adres ve İletişim

Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi adreslerine ve iletişim bilgilerine yazımız içeriğinden ulaşabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir