Salı , 18 Haziran 2024

Anadolu AÖF Ek Muafiyet İtiraz Başvuru Duyurusu

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine 2020-2021 öğretim yılında YKS Kayıt, YKS Ek Yerleşti̇rme ve İkinci Üniversite Kapsamında kayıt yaptıran ve muafiyet itiraz başvurusunda bulunan öğrenciler;

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II,
 • Türk Dili I – II,
 • Yabancı Dil I – II

ders/dersleri için 16-17 Aralık 2020 tarihleri arasında aosogrenci.anadolu.edu.tr adresi Öğrenci Bilgi Sistemi “Muafiyet Başvuru” panelinden ek muafiyet itiraz başvurusunda bulunabilecektir.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ek muafiyet itiraz başvuru hakkı verilmiş olup 17 Aralık 2020 saat 23.59’dan sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Uyarı: 2-10 Aralık 2020 tarihleri arasında muafiyet itiraz başvurusunda bulunmayan öğrencilerin muafiyet talepleri kabul edilmeyecektir.

Ek Muafiyet İtiraz Başvurusunda Belge Yükleyecek Öğrenciler İçin Önemli Uyarılar

 1. Bir yükseköğretim programında kayıtlı, kaydı silinmiş ve lisans programından kaydını sildirerek önlisans diploması almış öğrencilerin, muafiyet başvurusunda yer alan muafiyet adımındaki gerekli alanları doldurarak başvurusunu tamamlaması ve Türkçe – Onaylı Not Durum Belgesini (Transkript) sisteme yüklemesi gerekmektedir.
  Dikkat: Çevrimiçi Başvuruda Türkçe ya da onaylı olmadığı halde muafiyet talebi için yüklenen belgeler reddedilmiştir. Ek muafiyet itiraz başvurularında da Türkçe ya da onaylı olmayan belgeler reddedilecektir. Bu nedenle öğrencilerimizin uygun belgeyi yükleyerek başvuruda bulunması gerekecektir. Daha sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Ayrıca İngilizce belgeler kabul edilmediğinden; öğrencilerin YÖK Zorunlu Dersleri alıp başarılı olduğuna dair (ders adı ve notunu gösteren) ilgili yükseköğretim kurumundan Türkçe “İlgili Makama” ya da resmi bir yazı/belge ile başvurması gerekmektedir.
 2. Yüklenen belge, ıslak imzalıysa; aynı zamanda mühürlü veya hologramlı olması gerekmektedir. Yüklenen belge, elektronik imzalıysa; doğrulanabilir olması (barkodlu, karekodlu, doğrulama linki ya da koduna sahip olması) gerekir.
  Dikkat: “Örnektir”, “Resmi Belge Yerine Geçmez” vb. yazan belgelerin kabul edilmesi mümkün değildir. 
 3. “Kaydet” butonuna basıldıktan sonra belgede değişiklik yapılamaz. Bu nedenle, nihai ve son muafiyet talep ettiğiniz (sayfada işaretlediğiniz) derslerden ve yüklediğiniz belgenin uygun ve doğru olduğundan emin olun.
  Dikkat: Bir yükseköğretim kurumundan mezun bilginiz YÖKSİS’te varsa ya da daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemindeki kaydınız, öğrenim durumu alanında listeleniyorsa muafiyet talep ediyorsanız belge yüklemenize gerek yoktur. Bu nedenle öğrenim durumunuzu ve dersleri doğru seçtiğinize emin olduktan sonra “Kaydet” butonuna basın.
  Belge yüklemeniz gerekiyorsa; ilk olarak öğrenim durumunuzu ve dersleri doğru seçtiğinize emin olduktan sonra ilk “Kaydet” butonuna basın. Sonraki adımda ise belge yükleme ekranında yükleyeceğiniz belgenin türünü seçip uygun belgeyi yükledikten ve tüm işlemlerden emin olduktan sonra ikinci ve son  “Kaydet” butonuna basın.

Detaylı açıklamalar, YKS Kayıt, YKS Ek Yerleştirme ve İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Yaptıran Öğrenciler İçin Ders Transferi ve Muafiyet İtiraz Başvurusu duyurusunda yer almakta olup bu duyurudaki açıklamalar da dikkate alınarak ek muafiyet itiraz başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Dikkat: Ek itiraz muafiyet başvuru sonuçları için ayrı bir duyuru, bilgilendirme yapılmayacak olup talebi kabul edilen öğrencilerin muafiyet işlemi yapılan dersleri, aof.anadolu.edu.tr adresi Öğrenci Otomasyonu Durum menüsü Ders Durum Panelinde “MU” harf notuyla gösterilecektir. Belgesi uygun olmayan ya da talep ettiği dersin muafiyeti yapılmaması halinde ders durumunda bir değişiklik olmayacaktır.

Hakkında AÖF Destek

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakülteleri ve bölümleri ile ilgili detaylı bilgi sunmaya ve destek vermeye çalışan aranızdan birisi.

İlginizi Çekebilir!

Bolu AÖF Bürosu Adres ve İletişim

Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi adreslerine ve iletişim bilgilerine yazımız içeriğinden ulaşabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir