Cumartesi , 25 Mayıs 2024

Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalışma

Pomodoro Tekniği Nedir?
Özellikle yoğun dikkat ve yaratıcılık gerektiren işlerde çalışan yazılımcılar, reklamcılar ve tasarımcılar tarafından uygulanan Pomodoro tekniği, zamanın en etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bir tekniktir. Pomodoro tekniği nedir sorusunun cevabı, 25 dakika çalışma ve 5 dakika dinlenme temelli çalışma biçmindedir. Bu tekniğin amacı ise çalışma sırasında kısa aralar verilerek zihinsel yorgunluğu engellemek ve yapılan işe konsantrasyonu arttırmaktır.

Pomodoro Tekniği ile Ders Çalışmanın Faydaları Nelerdir?
Pomodoro tekniği hayatımızın her alanına uygulayabileceğimiz başarılı bir zaman yönetimi sağlamaktadır. Zamanımızı daha verimli bir şekilde kullanarak daha kaliteli ve sağlıklı sonuçlar elde etmemizi sağlayan bu tekniği, ders çalışma teknikleri arasında da değerlendirebiliriz.

Öğrencilerin yoğun ders temposunun ardından öğrendikleri yeni bilgileri pekiştirmesi, verilen ödevleri tamamlaması ve sınavlara hazırlanması için çok kısıtlı vakitleri kalıyor. Bu kısıtlı zamanda dinlenmesi, kişisel eğlencelerine ve kişisel bakımına vakit ayırması ise neredeyse mümkün olmuyor. Adeta robota dönen öğrenci hayatı bir süre sonra kişiyi bunalıma, depresyona ve eğitime olan ilgisini kaybetmesine neden olabiliyor.

Peki, bu kısır döngü Pomodoro tekniği ile kırılabilir mi? Elbette. Pomodoro tekniği ile ders çalışma sistemi oluşturulduğu taktirde okul dışında kalan zaman, yapılacak programlama ile daha etkin ve verimli şekilde kullanılabilecektir.

Ders Çalışmada Pomodoro Tekniği Nasıl Kullanılır?
Verimli ders çalışma teknikleri arasında önemli bir yere sahip olan Pomodoro tekniği hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce faydalı olacağını düşündüğümüz ufak hatırlatmalar yapmak istiyoruz.

Öncelikle ders çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak eşyaları kaldırmalı ve kendinize özel ders çalışma alanı yaratmalısınız. Kişilerin sizin ders çalışmanızı bölmesine izin vermeyin.

– Pomodoro tekniği ile ders çalışırken kullandığınız zaman ayarlayıcı, size sadece o an için çalışma sürenizin bittiğini ve dinlenmeniz gerektiğini hatırlatan bir araçtır. Kendinizi zamana karşı yarışıyormuş gibi baskı altında hissetmemelisiniz.

– Pomodoro tekniğini sadece ders çalışmak için değil ders ve kişisel yaşam dengenizi kurmak için kullanın.

– Pomodoro tekniğini ilk kullanmaya başladığınızda mutlaka çalışma listeniz üzerinde çalışma süreleriniz hakkında kısa kısa notlar tutun. Tuttuğunuz bu notlar, ilerleyen günlerde daha iyi programlama yaparak zamanınızı daha da etkin kullanmanızda faydalı olacaktır.

Pomodoro Tekniği Nasıl İşler?
Pomodoro tekniği ile ders çalışmak için yapılacak olan derslerinizin, yapmak istediğiniz aktivite, kişisel bakım ya da kişisel görevlerinizin bir listesini çıkarmanız gerekmektedir.

– Çıkardığınız bu listeyi önem derecesine ve 25 dakikalık çalışma programına göre bölümleyerek sıralayın.

– Zaman ayarlayıcınızı 25 dakikaya kurun ve hazırladığınız çalışma listesindeki ilk ders üzerinde çalışmaya başlayın.

– 25 Dakikalık ders çalışma süresinde sadece planlanan derse konsantre olun. Şayet herhangi bir sebeple çalışma süreniz bölünürse 25 dakikalık çalışma zamanını yeniden başlatmanız gerekmektedir.

– 25 Dakikalık çalışma süreniz bittiğinde 5 dakika mola vererek kendinizi ödüllendirin. 5 Dakikalık mola da kesinlikle dersten uzaklaşın. Bu mola sizin serbest olduğunuz dönemdir ve sevdiğiniz, zevk aldığınız şeyleri yapmakta özgürsünüz.

– 5 Dakikalık molanın ardından bu çalışma sistemini, 4 tur aynı şekilde sürdürün.

– Pomodoro tekniğinde, 4. Turun tamamlanmasının ardından 15 ile 20 dakika aralığında uzun mola verilmesi gerekmektedir.

– Pomodoro tekniği ile ders çalışmak için uzun molanın ardından 4 turluk çalışma ve kısa mola sistemini yeniden uygulayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
En verimli ders çalışma teknikleri arasında yer alan Pomodoro tekniği ile ders çalışmanın birçok faydası bulunmaktadır. Pomodoro tekniği kullanmanın avantajları ve faydalarından yararlanmanın öncelikli yolu doğru plan ve disiplindir. Başka bir şekilde söyleyecek olursak, pomodoro tekniğinin işe yaraması için çalışacağınız konuyu öğrenmeniz için kaç pomodori tekrar etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Doğru bir plan ve kararlı bir çalışma ile pomodoro tekniği avantajları ve etkili sonuçlarından fayda sağlayabilirsiniz. İşte, pomodoro tekniği kullanmanın avantajları!

Hakkında AÖF Destek

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakülteleri ve bölümleri ile ilgili detaylı bilgi sunmaya ve destek vermeye çalışan aranızdan birisi.

İlginizi Çekebilir!

Bolu AÖF Bürosu Adres ve İletişim

Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi adreslerine ve iletişim bilgilerine yazımız içeriğinden ulaşabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir